Německé časy & způsoby

V němčině existuje šest různých slovesných časů. Dva z nich nazýváme jednoduchými časy, neboť jsou tvořeny pouze pomocí významového slovesa či jeho části. Jedná se o čas přítomný (prézentum/ Präsens) a čas jednoduchý minulý (Préteritum/ Präteritum).

Další čtyři německé slovesné časy jsou časy složené, což znamená, že se při jejich vytváření neobejdete bez pomocného slovesa a infinitivu slovesa významového, případně jeho minulého příčestí. Ke složeným slovesným časům náleží čas budoucí (futurum I/futur I), minulý složený (perfektum/perfekt), předminulý (plusquamperfektum/ plusquamperfekt) a předbudoucí (futurum II/futurII).

V němčině, stejně jako v češtině, rozeznáváme dva rody sloves: trpný x činný. Oba z těchto rodů se vyskytují ve všech šesti, výše jmenovaných slovesných časech. Dále v německém jazyce rozeznáváme tři způsoby vět, a to způsob oznamovací, rozkazovací a podmiňovací. Větné způsoby nám indikují postoj mluvčího k danému subjektu.

Pro začátečníky je nejdůležitější nejprve si osvojit správné časování nepravidelných a nejpoužívanějších sloves sein/být a haben/mít. Bez správného časování těchto sloves se neobejdete při vytváření složených časů v německé gramatice. Co se týče posloupnosti učení se jednotlivých časů, doporučujeme začátečníkům začít od nejjednoduššího (a nejpoužívanějšího) přítomného času, pokračovat přes čas budoucí 1, k času minulému složenému (perfektum), které lze z hlediska náročnosti i četnosti výskytu označit za penzum německé gramatiky.

Gramatická cvičení

not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised
not exercised

vyplň správnou odpověď
vyber z nabídky možností


velmi jednoduché
jednoduché
střední
obtížné